עמוד הבית / לונגבורד / לפני שמתחילים בלונגבורד: תכירו 7 מושגים חשובים
מושגים בלונגבורד

לפני שמתחילים בלונגבורד: תכירו 7 מושגים חשובים

מה שבע? מה כמה? בשבועות האחרונים הסתובבנו הרבה עם סצינת הלונגבורד והדאון היל, בהתחלה ששוחחנו עם החברים, הרבה היה נשמע כמו ג’יבריש, לאט לאט עשינו סדר במונחים ובמושגים והצלחנו להבין את הבסיס, אז קבלו את הרשימה של 7 מושגים שבעזרתם תוכלו לנהל שיחה עם החברים על הלונגבורד בקלות. לכל מושג צירפנו סרטון שידגים ויסביר לכם, ככה שאין פה הרבה לשנן ולזכור בע”פ, ואין בוחן פתע בסוף אז לקחת בקלות…

(1) פרירייד Freeride

במשפט אחד: נסיעת פרירייד היא נסיעה חופשית שיכולה להיות בכל מקום בו נוח לנסיעה ובדרך כלל מבצעים את כלל התרגילים שאותו רוכב יודע.  ואם נרחיב קצת: פרירייד הוא שילוב של מהירות וסליידים, תנאי שטח מתאימים הם בירידות תלולות או מתונות, וגם במסלול שמשלב לפעמיים רמפות ומורכב משרשרת ארוכה של סליידים לאורך הדרך. הכי כיף לשלב במסלול התנהגויות שונות. מהירות בסופו של דבר טובה לסליידים טובים וגדולים יותר, זאת אומרת שמהירות היא החברה הטובה שלכם, אז לא לפחד ממנה ולהקפיד ללהתאים את עצמכם למהירות לפי הרמה שלכם.

(2) סלייד ג׳מים

אלו הם אירועים בהם הרבה סקייטרים נפגשים לסשן במיקום עם ירידה טובה, מתחילים לרכב במדרון למטה נהנים ובסיום עולים שוב למעלה וככה ברוטציה עד שכבר אין יותר כוח. זה אירוע חברתי בעיקר ונותן מקום ללמוד דברים חדשים מאנשים חדשים, להכיר חבר’ה ואת הקהילה, בארץ מתקיימים מידי כחודש מפגשים שכאלו, וגם אם אתם מתחילים יקבלו אתכם בזרועות פתוחות עם המון פרגון ויחס אישי ללמוד את הבסיס.

בסרטונים הבאים תוכלו לראות 2 אירועי סלייד ג’מים נפרדים שהתקיימו (איך לא…) בארה”ב, זה בהחלט ייתן לכם אפשרות להרגיש את הוויב ולדעת מה בדיוק קורה שם (כבר אמרנו שיש כאלו גם בארץ, כן?)

(3) סלייד Slide

סגנון החלקה על הגלגלים של הסקייטבורד במטרה לבצע עצירה או האטה של מהירות הנסיעה.

כאשר הסקייטר במהלך הדאון היל מסובב את הסקייטבורד במקביל לכביש על ידי סיבוב הכתפיים (אשר גוררות את שאר הגוף) פנימה והלונגבורד מתחיל להתמקם ולנוע בניצב לכביש. אפשר לבצע את הסלייד ב-90 מעלות מה שגורם להפסקת סיבוב הגלגל והפסקת הסלייד והנסיעה או ב-180 מעלות מה שהופך את כיוון הנסיעה. אפשרות נוספת היא סלייד שלא מגיע ל-90 מעלות אלא, נגרר לקצת לפני וחוזר אחורה מה שממשיך את הנסיעה בכיוון הראשוני אבל משפיע על האטת המהירות.

בסרטון תוכלו לראות את סטיבן קלר שלנו מבצע סלייד נקי ומדויק, ריספקט!

(4) קולמן Colman

סוג של סלייד, בין הבסיסיים ביותר והחשובים ביותר. בעולם התחרותי (דאון היל) משמש להאטה לפניית היל סייד (ימינה אם אתה גופי ושמאלה עם רגולר) אך גם נפוץ בקרב החבר’ה שמתחילים ורוצים להנות מהתחושה של הסלייד בלי מאמץ. למה קולמן? המציא את הסגנון קליף קולמן (Cliff Coleman) הסנדק של הדאון היל  אי שם בשנות ה-70 של המאה הקודמת (1970~).

הנה סרטון מגניב לא צריך להבין את השפה אלא להסתכל על הסימנים והאיורים שהוסיפו לסרטון.

(5) דאנסינג Dancing

ריקוד על הלונגבורד או הליכה על הלונגבורד הוא סך הכל מה שזה נשמע. צורות שונות של הנעת הרגליים על הקרש כאשר הוא בתנועה. לרוב הרוכב משלב טריקים תוך כדי (פריסטייל). תנועה חופשית על הבורד ריקוד.

(6) פריסטייל FreeStyle

בפריסטייל יש כלל אחד והוא שאין כללים! מדובר על סגנון חופשי ואישי, כל אחד ואחת יכול להביא את הסגנון שלו לידי ביטוי, זה המקום להיות יצירתיים ומקוריים.

(7) דאונהיל Dwonhill

3 מילים יכולות לתאר זאת הכי טוב שאפשר: הרים, למטה, מהר. משמעותו ירידה בכביש במדרון של הר או גבעה, אך בלונגבורד זוהי נסיעה מהירה עם כמה שפחות עצירות.

אז סיימנו, קודם כל תודה לחברות היקרות מ-Longboard Girls Crew Israel קטיה קרסנר ובר ארז על שסייעו לנו בהכנת הכתבה. אנו מקווים שהצלחנו להוסיף לכם ללקסיקון ולז’ארגון 7 מושגים בסיסיים בסצינת הלונגבורד, עכשיו אם תצטרפו לאחד הסשנים בארץ (כדאי לכם!) תוכלו לפתוח בשיחה קולחת ללא כל בעיה, או לפחות תבינו על מה החברים (והחברות) מדברים…נתראה במפגשים (:

 

כן, אפשר להגיב, לפרגן, ועוד כל מיני

אודות דיתה טאנלס

הכל התחיל שהייתי ילדה קטנה, הביאו לי סקייטבורד ירוק מאמריקה... והיום 20 שנה אחרי, כל סקייטבורד שלי חייב להיות עם מוטיב ירוק...בשנים האחרונות זה בעיקר לונגבורד עם הרבה דאון-היל ארץ ישראלי (תתפלאו אבל יש המון מקומות)