עמוד הבית / סקייטבורד / למה להסתפק ב-4? לכו על סקייטבורד עם 8 גלגלים

למה להסתפק ב-4? לכו על סקייטבורד עם 8 גלגלים

חשבתם שלסקייטבורד 4 גלגלים, אז חשבתם…בשנות ה-70 וה-80 (והאמת גם היום) פעל בקליפורניה אחד ממעצבי הסקייטבורד (לוחות-קרש) המובילים והמשפיעים ביותר. השפעתו לא מסתכמת רק בענף הסקייטבורד, הוא המציא בנוסף ל”סקייטבורד 8 הגלגלים” שתיכף נספר עליו בהרחבה גם קרש ייחודי לסנובורד, קרש לקייטסרפינג, כאשר חותמו והשפעתו נראים כמעט בכל ענף שכולל קרש שעולים עליו.

הכירו את לוני טופט (Lonnie Toft)

לוני טופט, מקור: vintageskateboardmagazines.com

לוני טופט, מקור, אתר: vintageskateboard magazines

לוני טופט הוא אחת הדמויות המוכשרות והיצירתיות שידע עולם הסקייטבורד. הוא החל להחליק על סקייטבורד כבר כילד בגיל 7, ומאז לא עזב את הסקיטבורד לרגע.
בשנות ה-70 וה-80 נחשב לוני לסקייטבורדיסט מוביל ומהחשובים של אותה תקופה, שפעל בקליפורניה.
בהתאם קיבל חוזי פרזנטור מחברות כגון Sims Boards, Tracker Trucks ו- Pepsi.
תרומתו של לוני לענף הסקייטבורד היא אדירה לא רק מבחינת החידושים וההמצאות, אלא גם מבחינת האנושיות והאדם שהוא. לדוגמה, כאשר היה מבצע הדגמות במסגרת אירועים, גם לאחר שהסתיים האירוע, לוני היה נצפה במקום, מעבר לנדרש מקפיד לשוחח עם ילדים והורים על דגשים, טיפים להחלקה, בטיחות ועוד. החברים בענף מספרים שהוא פשוט הגדיר בפועל את המושג ה”שגריר” של ענף הסקייטבורד, ממש כך כולם ראו אותו.
לוני הקפיד להפיץ את המוטו שלו בנוגע לחידושים ויצירתיות והיה נוהג לומר: “הקפידו להרחיב את ההתנסות בסקייטבורד על ידי ניסיונות עם סוגי קרשים חדשים וטכניקות החלקה שונות מהרגיל”

סקייטבורד עם 8 גלגלים, ההתחלה

סקייטבורד 8 גלגלים

סקייטבורד 8 גלגלים  באתר Ebay

אחת ההמצאות החשובות ביותר שלו היתה סקייטבורד עם 8 גלגלים (Eight Wheeled skateboard) הוא אבי ההמצאה המעניינת הזאת. בשנת 1973 ישבו לוני ואחיו והגו את הרעיון המוזר והמעניין, סקייטבורד עם 8 גלגלים.
את הדגם הראשון הם בנו מחומרי גלם זמינים כגון, דיקט גולמי, גלגלי חימר וצירים של סקייטים.
3 שנים לאחר מכן, בשנת 1976 לוני כבר פיתח את הדגם ה”משופר”, אבל עדיין ברמת אב-טיפוס בייצור אישי.
מדובר היה על קרש באורך 70 ס”מ וברוחב 50 ס”מ, גלגלי Sims וצירים של Benne. הגימור, איך נאמר היה מאוד ייחודי, על גבי הקרש הדביק לוני שטיחון אמבטיה, הוסיף חריטה ייחודית על הקרש וכן לוגו שצייר באופן ידני.
לוני יצא כמובן להחליק עם הסקייטבורד החדשני בכל מקום שאפשר ברחבי קליפורניה ובכל יצר באז, ענין ולבסוף ביקוש לסקייטבורד החדש.

 

בסרטון הבא תוכלו לצפות בלוני הצעיר (שנראה כמו גולש קליפורני טיפוסי)  בסשן החלקה בבריכה כולל שימוש בסקייטבורד ה-8 גלגלים שלו בחלק מהסצינות (החל משניה 52).  אגב, פס הקול המתנגן ברקע נקרא “Breakaway” בביצוע הצמד Gallagher & Lyle .

מתחילים בייצור מסחרי עם חברת Sims

לאור כל זאת החליטה חברת Sims לייצר (בשיתוף עם לוני) את הסקייטבורד באופן מסחרי.
הדגם היה באורך של 73 ס”מ וברוחב של 34 ס”מ, בהתאם למבנה המעוגל בקצוות אזור הזנב היה ברוחב של 32 ס”מ וגובה הזנב הגיע לכמעט 3 ס”מ.
הקרש עשוי היה מעץ מייפל קנדי, בעובי של 1.1 ס”מ וכל הסקייטבורד כולו שקל 2 ק”ג (שזה די כבד לסקייטבורד).
כאשר יצא הדגם לחנויות, מי אם לא לוני הפך לפרזנטור הבלעדי שלו, כאשר ראו אותו מחליק על הסקייטבורד הזה הבינו עד כמה אהב אותו, בזרימה ובנחישות לוני לקח את הסקייטבורד לתרגילים וטריקים שאחרים לא האמינו שזה בכלל ניתן לביצוע בסקייטבורד שנראה במבט ראשון די מגושם. העניין הרב והבאזז שנוצר סביב הסקייטבורד החדשני הפכו את לוני את לסקייטבורדיסט המצולם ביותר באותה תקופה, ותמונותיו עם הסקייטבורד הופיע כמעט בכל המגזינים של התקופה. המשפט הלא רשמי של הסקייטבורד היה “אל תשנא את ה-8 חבק וקבל אותו” (Don’t Hate embrace the 8)

גם היום לוני לא נח אפילו לרגע

התשוקה של לוני לסקייטבורד 8 הגלגלים נמשכת עד היום, הוא ממשיך לייצר קרשים (decks) בחנות שלו בצפון קליפורניה ואהבתו ניכרת בכל קרש וקרש שהוא מייצר. אין ספק שלוני חיי את חייו לפי המוטו שהוא דוגל בו:
“הקפידו להרחיב את ההתנסות בסקייטבורד על ידי ניסיונות עם סוגי קרשים חדשים וטכניקות החלקה שונות ומהרגיל”.
בשנת 2012 התארח לוני בתוכנית הטלוויזיה “The Daily Habbit” שבערוץ Fuel Tv וסיפר על כל המצאותיו:

רק שתדעו שכיום הסקייטבורד אינו בייצור מסחרי, מידי פעם ניתן למצוא באתר Ebay דגמים מקורים משנות ה-70 למכירה, בפעם האחרונה שבדקנו נמכר אחד שכזה במעל $1100.
האתר הרשמי של לוני הוא www.junglelandskates.com באתר ניתן למצוא דגמים עכשווים שמיוצרים וכמו כן, תמונות מקוריות של סצינות החלקה משנות ה-70 וה-80.

כן, אפשר להגיב, לפרגן, ועוד כל מיני

אודות נתי בלכר

אוהב, חי ונושם סקייטבורד כבר המון שנים. מאז שהסקייטפארקים נבנו בארץ, זנח את הספוטים בעיר ושורץ בסקייטפארקים ברחבי גוש דן. אם יש לי חלום אז הייתי רוצה שטוני הוק יבקר בארץ...