עמוד הבית / פריבורד / פריבורד בישראל, מפגשים מהסוג השלישי…
פריבורד, סקייטבורד מדמה גלישה בסנובורד

פריבורד בישראל, מפגשים מהסוג השלישי…

בתקופה הזאת של השנה חופשות הסקי מתחילות לרוץ חזק, תכל’ס הרבה מחופשות הסקי הן בכלל לחובבי הסנובורד. אז איך אפשר להתכונן לחופשה שכזאת? האם יש תחליף למי שלא יכול להרשות לעצמו לצאת לחופשת סקי? כל התשובות במילה אחת…פריבורד!

הסיפור שלנו מתחיל בכלל באמצע הקיץ, אי שם בחודש יולי כשהתחיל להיות כבר ממש חם ובסקייטפארקים הלחות הפכה להיות מטרד. בוקר אחד קיבלנו עידכון שיש (סוף סוף) נציגות רשמית לפריבורד בישראל.
מבחינתנו היה מדובר בידיעה מרעישה ומשמחת, מזה כמה שנים אנו מזהים לא מעט שיחות בפורומים ובפייסבוק בקרב חובבי הסנובורד (אבל לא רק) שמנסים ובודקים איך ניתן להזמין פריבורד לארץ מבלי להתרושש. והנה עידן חדש בפתח, יש לנו בארץ נציגות רשמית (קבוצת בר-סגל) שמייבאת ומציעה למכירה דגמי פריבורד באינטרנט ובחנות “סטארבייקס” ברמת החייל, תל אביב.

היה ברור לנו שאנחנו רוצים את זה כאן ועכשיו, כי האמת שאף אחד מחברי הצוות באתר לא התנסה בעבר בפריבורד. אז לא יכולנו להתאפק ועוד באותו שבוע קפצנו לחנות בת”א והצטיידנו בפריבורד חדש.

רגע, דקה לפני שממשיכים מה זה בכלל פריבורד, זה סקייטבורד?

הסבר על הפריבורד Freebord

הכרות עם המרכיבים הייחודיים של הפריבורד

כן, זה סקייטבורד! אבל עם תוספות :
א. 2 גלגלים מרכזיים מסתובבים 360 מעלות
ב. רצועות קיבוע על גבי הקרש עצמו, והנה מגיע הפירוט:
הציר של פריבורד (Freebord) דומה מאוד לציר רגיל של סקייטבורד עם מתלה ופלטת בסיס, בתוספת עיקרית אחת – גלגל מרכזי מסתובב 360 מעלות הדואג לרוב התנועה בfreebord. הגלגל המרכזי מאפשר להעביר משקל לגלגלים הקיצוניים ולהסתובב ממש כמו על סנובורד. הרצועות קיבוע (BINDINGS) על גבי הפריבורד ,מאפשרות יותר שליטת קצה, יותר כוונון ויותר בטיחות.
וכמו שאומר סטין סטרנד מייסד Freebord: “אז כל גולש סנובורד מסתובב עכשיו בשכונה שלנו, וכל רחוב זה עכשיו מדרון סנובורד, בין אם זה מדרון רגוע בקצה העיר, או המדרון התלול בצד השני של העיר; הם רוכבים בקיץ, רוכבים בחורף, וכל השנה”.

מפגשים מהסוג השלישי (Close Encounters of the Third Kind)

חובבי הסנובורד רואים בפריבורד תחליף הולם לקיץ או לתרגול וחימום לפני חופשת הסקי, ואנחנו מאוד רצינו לראות מה קורה כאשר מפגישים את בן הדוד הנחמד והצעיר (פריבורד) עם האחים הוותיקים, סקייטבורד ולונגבורד.

פריבורד, סקייטבורד מדמה גלישה בסנובורד

פריבורד, בא לשכונה בחור חדש…

כבר בחודש יולי הלוהט התחלנו לחרוש את הארץ, לאורכה ולרוחבה איפה לא ביקרנו!? בסקייטפארקים, סשנים של לונגבורד, קרוזינג ודאון היל ועוד כל מיני ספוטים מעניינים.
המטרה היתה לגלות כיצד מגיבים החברים להתנסות הראשונה בפריבורד, והנה מה שגילינו:

בואנה זה סקייטבורד בכלל?!?

אין ספק שהפריבורד מושך תשומת לב ואש, המבטים החודרים ומלאי הסקרנות של כל החבר’ה, גרמו לנו להבין שכבר ממרחק מזהים שמדובר בסקייטבורד מזן אחר, והמפתיע (עבורנו לפחות) הוא שכמעט כולם לא הכירו קודם את הפריבורד, לא הסקייטרים, לא הלונגבורדיסטים ולא שועלי הדאון היל.

נו..יש מצב שתנסו?

סקרנים לגבי התוצאות?

Loading ... Loading ...

אחי, זה לא סקייטבורד, לא עולה על זה!

האגוז הקשה לפיצוח (כמעט תמיד) הם הסקייטרים,  באופן כמעט חד משמעי הם לא הסכימו אפילו להתנסות בפריבורד. האמת זה מאוד אופייני להם, נזכרנו שככה היה לנו בדיוק עם הקארבר, חשוב להבין שעבור הסקייטרים כל מה שהוא לא סטריט סקייט, נחשב לתועבה, כן כן לא פחות מכך!
אבל בכל זאת מצאנו את אסף (התותח!), סקייטר שהעז והסכים לנסות בדרכו שלו,כלומר לדחוף קדימה ולהתעלם מהגלגלים הנוספים ורצועות הקיבוע. כמובן שככה קשה לשידוך להצליח ולאחר מספר נסיונות אמיצים עם חיוך של מבוכה קלה, החליט אסף לוותר. ששאלנו אותו איך הרגיש והוא השיב שזאת היתה הרגשה מוזרה, “כאילו שאני שוב הופך למתחיל בסקייטבורד והידע הקודם לא ממש עוזר.”

פריבורד, סקייטבורד מדמה גלישה בסנובורד

אסף, מנסה את הפריבורד כמו סקייטבורד רגיל…

רגע, זה לדאון היל, טוב תביא לנסות…

במפגשי הלונגבורד והדאון היל, האמת, הלך לנו הרבה יותר טוב. מכיוון שפריבורד זה בעצם דאון היל על אספלט שמדמה סנובורד, כל בכל פעם שהגענו למפגש, ההיענות היתה טובה, פתאום נוצר מולנו תור של חבר’ה שמבקשים להתנסות ולעשות דאון היל בפריבורד.
ככה זה בלונגבורד, הם חבר’ה פתוחים ומקבלים את כולם לקבוצה, קארבר, קרוזרים לא משנה, מדובר בחבר’ה שמאוד שמחים לצרף עוד חברים.
וחוצמזה החבר’ה של הדאון היל, בכלל אריות אספלט, אין מה לעשות, כבוד! אבל אומץ וניסיון קודם בדאון היל לא ממש עזר להם בדקות הראשונות.

Wow, טוב זה לא כמו סקייטבורד או לונגבורד!

כאמור היו לא מעט מנסים ומתעניינים, רובם התקשו להתייצב על הפריבורד ולבצע סלייד, זה יכול להישמע מוזר כי בדאון היל סלייד זה Must, אבל פה בפריבורד מדובר בטכניקה אחרת ולכן יש קושי להתחיל ולהתנסות, הידע הקודם בדאון היל כמעט ואינו עוזר.
בסוד נספר שזה היה מצחיק לראות אריות דאון היל ששוחטים אספלט, זזים כמו מתחילים ונופלים, כולם ממש הרגישו כמו ילדים שמתחילים מחדש בסקייטבורד, פה נחתוך ונסכם שהם ניסו, התנסו ואמרו תודה.

פריבורד, סקייטבורד מדמה גלישה בסנובורד

לאט לאט מצליחים לשפר את הייציבות על הבורד

פריבורד, סקייטבורד מדמה גלישה בסנובורד

כאשר היציבות משתפרת, זה השלב לנסות את הסלייד. איתמר, שועל דאון היל מבטיח לא מוותר.

טוב, תן לי כמה דקות ואני מפצח את זה…

אבל היו גם אריות גיבורים ועקשנים, הם לא ויתרו כל כך מהר, ובמשך כשעה עלו וירדו עם הפריבורד בירידות קלות-מתונות, נכון הם נפלו קצת, איבדו שיווי משקל, הרגישו מתחילים ואפילו איבדו לרגע את הבטחון העצמי, אבל בסוף הם הצליחו וביצעו סליידים מכובדים ביותר עם הפריבורד, החיוך שלהם מספר הכל!
ששאלנו אותם נו…איך היה? הסתבר שחלקם הלא מבוטל בעצם מכירים טוב סנובורד ולכן גם היה להם יחסית פחות קשה לתפוס את השיטה. האחרים פשוט עקשנים ונהנו מהאתגר החדש שניצב מולם.
ההסכמה בין כולם היתה שהפריבורד בהחלט תחליף טוב לסנובורד בקיץ ואפילו לתרגול לפני חופשת הסנובורד בחורף.

ההמלצה שלנו, חופשת סקי, סנובורד או סתם תרגול… כדאי שתנסו גם את הפריבורד!

סקייטבורד זה ענין של המצאות, לשבור את המסגרת, לחשוב מחוץ לקופסה, והנה יש לכם הזדמנות להכיר עוד קטגוריה בתחום הסקייטבורד. אז אם אתם רוצים לנסות או שקלתם בעבר לרכוש פריבורד דווקא עכשיו בחורף יכול להיות שזאת ההזדמנות הנכונה. נציגי היבואן מספרים לנו שיש עכשיו מבצעים אטרקטיביים, פרטים נוספים באתר פריבורד ישראל או בעמוד הפייסבוק. אנו מקווים שבקרוב יתקיים מפגש התנסות או שפשוט תקפצו לחנות בת”א שהיא ממש על פארק הירקון ויש שם הרבה שבילי אספלט עם ירידות שכאילו נולדו בשביל הפריבורד.

כן, אפשר להגיב, לפרגן, ועוד כל מיני

אודות נתי בלכר

אוהב, חי ונושם סקייטבורד כבר המון שנים. מאז שהסקייטפארקים נבנו בארץ, זנח את הספוטים בעיר ושורץ בסקייטפארקים ברחבי גוש דן. אם יש לי חלום אז הייתי רוצה שטוני הוק יבקר בארץ...